GAMOB Basın Açıklaması

Gamob

BASINA VE KAMUOYUNA,


AKADEMİK MESLEK ODALARIMIZIN ORTAK AÇIKLAMASI

Ramazan bayramının ilk günü olan 4 Haziran Salı günü kentimizde Şahinbey ilçesi, İyinacar Camisinde ne yazık ki bütün Türkiye’yi hayretlere düşüren,üzen ve öfkelendiren bir olay yaşanmıştır.
Bayram namazı için verilen hutbede camii imamı binlerce şehit verdiğimiz Kurtuluş Savaşımızı, zaferimizi, cumhuriyetimizi küçük düşürücü sözler sarf etmiştir. Daha da ileri giderek ‘Kurtuluş Savaşını için keşke kaybetseydik’ diyecek kadar gaflet ve delalet içinde hitapta bulunmuştur.

Gaziantep, Kurtuluş Savaşı’nda Antep Savunmasıyla zafere giden yolda önemli katkılar sunan 6317 şehide sahip bir kenttir. Mustafa Kemal Atatürk’ün’‘Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep’i değil tüm Türkiye’yi kurtardılar” dediği bir kentte bu sözlerin söylenmesi de ayrıca bir üzüntü ve utanç kaynağıdır.

KURTULUŞ MÜCADELEMİZ 20. YÜZYILIN EN BÜYÜK DESTANLARINDANDIR.

Kurtuluş savaşımız bu ülkeyi yalnızca işgal altından kurtarmamış; üreten,gelişen, çağdaş, aydınlık bir cumhuriyetin ve yeni bir ülkenin kuruluşuna da yol açmıştır. 20.yüzyılda esaret ve sömürü altında kalan tüm uluslara örnek, dost-düşman herkesin saygı duyduğu bir destan olarak dünya tarihindeki yerini almıştır.
Böylesi şanlı bir mücadeleyi yok sayan zihniyetin varlığını ve bu saçmalıklarını dile getirmelerini son dönmelerde sıkça gözlemliyoruz. Kentimizdeki bu imamın söylemlerinin arkasında yatan nedenleri bizler iyi biliyoruz. Siyasiler,diyanet işleri başkanı böyle hasta ruhlu insanları hastanelerde ziyarete gidip,cenaze törenlerinde tam tekmil yer alırlarsa, daha çokça yaşarız böyle olayları.
Bu olay, bu konularda siyasetçilerin, bürokratların ve de ülkeyi yönetenlerin ne kadar hassas davranmaları gerektiğini kanıtlamaktadır. Camiler, ibadethaneler siyaset yapma yerleri asla olmamalıdır.

CUMHURİYET BU ÜLKENİN EN ÖNEMLİ DEĞERİDİR!

Bizler bu ülkenin yurttaşları, akademik meslek mensupları olarak;

Tarihin saptırılmasına, sömürüye ve işgale karşı verilen kurtuluş mücadelemizin değersizleştirilmesine her zaman karşı duracağız.

Çağdaş, laik, demokratik ve tam bağımsız ülkeden ve bilimsel düşünceden asla vazgeçmeyeceğiz.

Her türlü gerici saldırıya karşı, cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır’ sözünün arkasında durmaya devam edeceğiz.

Hukukun üstün olduğu, çağdaş, laik, demokratik ve tam bağımsız bir Türkiye’de barış ve kardeşlik içinde yaşama kararlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

Bu söylemin hoş görünün, kucaklaşmanın, kardeşliğin sembolü olan bayram günü, kutsal bir mekan olan camii de bayram namazı ibadetine gelen insanlara söylenmiş olması olayı daha da vahim hale getirmektedir. Bu bağlamda, sarf edilen sözler ifade özgürlüğü sınırları içinde düşünülemez. Bu açıdan bu sözlerin sahibi hukuk çerçevesi içinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.

Akademik meslek odaları olarak Gaziantep Barosuyla birlikte yapacağımız suç duyurusuyla hukuki ve adli sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

Bu ve benzer çirkin söylemleri en ağır biçimde kınıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.

 

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği

GAZİANTEP BAROSU
ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
GAZİANTEP – KİLİS DİŞ HEKİMLERİ ODASI
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
GAZİANTEP ECZACI ODASI
GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
GAZİANTEP-KİLİS TABİP ODASI
KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
MİMARLAR ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
ŞEHİR PLANCILARI ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
GAZİANTEP-KİLİS VETERİNER HEKİMLERİ ODASI
GAZİANTEP YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI