Erkin Şahinöz: “Dalgalı Piyasalarda Geleceği Öngörme ve Risk Yönetimi”

Erkin Şahinöz Dalgalı Piyasalarda Geleceği ÖnGörme ve Risk Yönetimi Kapak

Erkin Şahinöz: “Dalgalı Piyasalarda Geleceği Öngörme ve Risk Yönetimi”

Erkin Şahinöz Dalgalı Piyasalarda Geleceği ÖnGörme ve Risk Yönetimi Afiş
  • Kasım 16, 2018
  • 16:00
  • Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi ( ŞKM )
  • 3422205070

Etkinlik Açıklaması

Erkin ŞAHİNÖZ: Uzun bir süredir ülkemizin başlıca gündemi olan ekonomi, Mimarlar Odası’nın önümüzdeki günlerde düzenleyeceği çeşitli etkinliklerle etraflıca tartışılacak.

Bu bağlamda ilk konuğumuz Amerikan Merkez Bankası FED’de Ekonomik Araştırmalar Grubu Koordinatörü ve Ekonomist olarak görev yapmış olan genç, ancak çok tecrübeli bir isim olan Erkin Şahinöz olacak. Ekonomi ve finans tecrübesi olmayanların da rahatlıkla anlayabileceği bir dil tercih eden, güncel durumu ve önümüzdeki dönemin olası gelişmelerini değerlendirecek olan Şahinöz’ün programı 16 Kasım Cuma günü 16:00’da Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde (ŞKM) gerçekleştirilecektir. İçeriği aşağıda yer alan programa tüm mimarlar, mühendisler, inşaat sektörü temsilcileri ve yurttaşlar davetlidir…

“Aksiyon olmadan vizyon sadece bir hayal, vizyon olmadan aksiyon sadece bir aktivitedir. Vizyon ve aksiyon birlikte dünyayı değiştirebilir.”
Joel Barker

İki ekonomi yoktur; reel ekonomi, finansal ekonominin ayna görüntüsüdür. Türkiye ekonomisi ağır bir mali krizin içinden geçiyor. Hem kurda hem de borçlanma maliyetlerinde çok hızlı ve sert yükseliş yaşandı.

Ekosistemde faaliyet gösteren firmalar eş zamanlı gelen iki finansal şoka (kur ve faiz) hazırlıksız yakalandı. Bilançolarının aktifleri ve pasifleri arasında “vade” ve “para birimi” uyumsuzluğu olan firmalar ise çok ağır hasar aldı.
Halbuki reel kesim tarafından takip edilmeyen birçok kritik öncü gösterge bugün yaşadıklarımızın işaretini çok önceden vermişti. Geç tedbir, maalesef ki güç tedbir doğurdu. Küçülmeden krizden çıkılmaz. Mali krizin önümüzdeki dönemde kaçınılmaz bir şekilde reel krize dönüştüğünü göreceğiz. Ekonomik faaliyetlerde belirgin bir yavaşlama söz konusu olabilecek.

Yavaşlayan aktivite nedeniyle firmalar artan girdi maliyetlerini nihai ürün fiyatlarına tam olarak yansıtmakta zorlanacak. Bu durum, kar marjları üzerindeki aşağı yönlü baskıyı da artıracak.

Üstelik küresel ekonominin de yeni bir krize girme ihtimalinin çok yüksek olduğu bir döneme giriyoruz. Piyasalardaki yüksek oynaklık suyu iyice bulanıklaştıracak ve firmaların stratejik kararlar alma süreçlerini zorlaştıracaktır.
Aynı göstergeler, önümüzdeki 2-3 yılın küresel arenada da oldukça meşakkatli geçeceğine ve dış dünyadaki olumsuz gelişmelerin iç piyasalardaki şartları daha da bozabileceğine işaret ediyor.
Katılımcıların geleceği daha iyi öngörebilmelerine ve risklere karşı tedbirleri zamanında alabilmelerine destek olacak bir program hazırladık.

Etkinlik İçeriği
  • Belirsizlik ortamında finansal yönetim
  • Ekonomiyi ve piyasaları öngören “4 Temel Gösterge”
  • Risk yönetimi sağlayan “3 Temel Araç”
  • Önümüzdeki 2-3 yıl gündemi belirlemesi beklenen iç ve dış ekonomik gelişmeler
  • İnşaat sektöründe takip edilmesi gereken en kritik göstergeler
  • İnşaat sektörü görünümü
Konuşmacılar

Erkin Şahinöz
Dunya Gaz Ekonomi Yazarı; tim Danışmanlık; Former FED Economist & CEO Erste Bank; Finance; Psychology; Mech Engineer Boğazici Uni; Kickboxing