Şehir Planlamasında Kervan Yolda Dizilemez

“ŞEHİR PLANLAMASINDA KERVAN YOLDA DİZİLMEZ”

Mimarlar Odası Gaziantep Şube başkanı Özgür Girişken, Gaziantep Ekspres gazetesine uydu kentler, planlama yaklaşımları ve kent gündemiyle ilgili diğer konularda Mimarlar Odası görüşüne dair açıklamalarda bulundu.

Röportajın ana başlıkları:

“Uydu kentlere karşı değiliz. Doğru bir şekilde planlanması ve programlanması koşuluyla…


1-) Kuzeyşehir hedeflenen miktarda konut barındırırsa burası Şahinbey ve Şehitkamil’den sonra Gaziantep’in üçüncü büyük ilçesi olacak. Planın başarıya ulaşması için daha en baştan burası idari ve ticari merkezi olan bir bölge olarak planlanmalı; burada yaşayacak nüfus günlük ihtiyaçlarını karşılamak için şehir merkezine gelip gitmek zorunda kalmamalı. Şu ana kadar bu yönde bir hazırlık göremiyoruz.

2-) Kuzey Şehir projesinin halkta nasıl bir yankı uyandıracağı belli değilken, altyapısı henüz hazırlanmamışken Güneyşehir (Geneyik) ve Doğuşehir (Bayramlı/Kurtuluş) projelerinin gündeme getirilmesi için çok ama çok erken. Üzerinde daha dikkatli düşünülmesi ve statejik planlama yapılması gerekiyor. Kervan yolda dizilmez.

3-) Tugay’ın yerinde yapılacak herhangi bir geliştirme projesinin karşılığı da yok, başarıya ulaşma şansı da.

4-) Kamil Ocak Stadyumu’nun yeriyle ilgili belirsizlik de sürüyor. Seçim öncesi sunulan animasyon acelece hazırlanmış ve bize yeterli fikir vermiyor.

BASINDAN

Büyükşehir Belediyesi’nin konut projelerini değerlendiren Girişken, ““Gaziantep’in göç alma hızı ve doğum hızı düşüyor. Kuzey Şehir ile birlikte toplam 100 bin konutluk alanlarda 350 bin insanın yaşayacağı alanları planlamak doğru değil. Şehir planlaması ‘Kervan yolda dizilir’ mantığıyla yapabileceğiniz bir şey değildir. Dikkatle planlanması gerekir” diye konuştu.

Gaziantep’in hemen her noktasında inşaat çalışmalarına rastlamak mümkün olurken, Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde yürütülen Kuzey Şehir Projesinde çalışmalar sürüyor. Yeni dönemde Gaziantep için Medeniye Şehri, Güney Şehir ve Doğu Şehir olmak üzere 350 bin civarında insanın yaşayacağı devasa konut alanlarının planlanması Gaziantep’te talep fazlası konut sorununu bir kez daha gündeme taşıdı. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girşken, Gaziantep’te yapımı süren ve planlanan konut projelerinin adım adım ve zamana yayılarak yapılması gerektiğini söyledi. Girişken, “Gaziantep’in göç alma hızı ve doğum hızı düşüyor. Gaziantep artık Türkiye ortalamasının altında bir hızla büyümeye, nüfus artışına gerilemiş iken, Kuzey Şehir ile birlikte toplam 100 bin konutluk alanlarda 350 bin insanın yaşayacağı alanları planlamak doğru değil. Şehir planlaması ‘Kervan yolda dizilir’ mantığıyla yapabileceğiniz bir şey değildir. Dikkatle planlanması gerekir” diye konuştu.

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, Gaziantep özelinde yürütülen projelere ve kent planlamasına ilişkin sorularımızı yanıtladı. Kamil Ocak Stadyumu yerine yapılacak olan Cami ve Millet Bahçesine projesine ilişkin sorumuza yanıt veren Girişken, “Alanı dışında, Millet Bahçesi ile bir park arasındaki farkı çözebilmiş değilim. Çay, kahve ikramı yapılan Millet Kıraathanesi ile kütüphane arasındaki farkı çözebilmiş değilim. İsimler ve nitelemeler üzerinden yürümenin bir anlamını göremedim. Seçim öncesinde Millet Bahçesine dair temsili bir video hazırlanmıştı. Hazırlanan video apar topar hazırlanmış ve aylardır yapılan çalışmayı yansıtmayacak şekildeydi. Gördüğümüz kadarıyla Demokrasi Meydanı ile Millet Bahçesi arasında kalan yol kamulaştırılmış olarak görülüyor ve tramvay hattı buradan geçmiyor. Tasarımı henüz bitmemiş, gereğinden fazla büyük gösterilen anıtsal bir cami videoda gösteriliyor. Hazırlanan çalışma üzerinde yeterince düşünülmemiş.”

“PROJE ÇAĞA UYGUN OLARAK HAZIRLANMALI”

Projeye ilişkin sözlerini sürdüren Girişken, “Yerel Seçimler öncesinde pek çok belediyenin büyük park olarak tasarladıkları yerleri çeşitli isimlerle Millet Bahçesi olarak, seçim lansmanlarında duyurduklarını gördük. Bizim parklara yeşil alanlara ihtiyacımız var, isimlere ihtiyacımız yok. Halkın kullanacağı alanlar uzun vadede tasarlansın, kente değer katmaya devam etsin istiyoruz. Kamil Ocak’ta yapılmakta olan çalışmalar hakkında, seçim öncesinde gördüğümüz video dışında yeni bir bilgi bize de ulaşmış değil. Özgün bir yapının ortaya çıkacağını düşünmüyorum. Yeşil alan ve park bizim kabulümüzdür. Projenin çağa uygun olarak hazırlanması gerektiğini düşünüyorum.”

“KİME FAYDASI OLACAK, BİLMİYORUZ”

Gaziantep 5.Zırhlı Tugay Komutanlığının yerine yapılması gündeme gelen Medeniyet Şehri Projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Girişken, “Tugayın yeri ile ilgili konunun seçim öncesi bir spekülasyon olduğunu düşünüyorum. Fatma Şahin’in seçim öncesinde dile getirdiği pek çok vaat aslında pahalı projeler olsa da bir ihtiyaca hizmet ediyordu. Örneğin metro projesi. Böyle bir dönemde mega projelerin, israf projelerin konuşulmasına karşıyız ama metro gibi pahal bir proje, hem ket yaşantısına, kent ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak değerli bir projeler yapılması önemli. Tugayın kaldırılması ile ilgili karar, Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığının hükmündedir. Burası boşaltılsa bile neden böyle bir proje önerildi, kime ne faydası olacak bilmiyoruz.”

“GAZİANTEP’TE 20 BİN KONUTLUK STOK VAR”

Medeniyet Şehir Projesine ilişkin değerlendirmelerini sürdüren Girişken, “Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in seçim sloganları içerisinde yer alan bana göre en önemsiz, üzerinde durulmaması gereken proje Medeniyet Şehir Projesidir. Çünkü bir karşılığı yok, şuanda böyle bir israfa, ekonomik bozulmalara yol açacak projelere karşı halkta bir tepki var. İstanbul’da daha önceki yıllarda mega projeler anlatılırdı, bugün ise herkes tasarruf yönünde söylemler bekliyor. Bu nedenle Tugayın yerinin değiştirilmesini ve yapılacak projesini anlamlı bulmuyorum. Tugayın yerine yapılacak olan konut projesini bir karşılığı bulunmuyor. Daha önce de söylemiştim, yapımı tamamlanmış, iskanı alınmış 20 bin konutun Gaziantep’te henüz satılamadığını tahmin ediyoruz.  Yapımı süren, yapımına başlanan, ara verilen binlerce konutluk bir stok var elimizde. Bunlar bir tarafta dururken, yeni konut alanları hem de yeşil alanın olduğu bir yerde planlamanın hiçbir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Çok büyük bir ormanlık alan ve korunması gerekiyor. İpekyolu üzerinde böyle bir projenin olmaması gerektiğini düşünüyoruz, rafa kaldırılması ve gündeme gelmemesi gerekiyor.”

“İLÇE PLANLAMASI YAPILMALI”

50 bin konutluk Kuzey Şehir Projesinde planlamanın daha dikkatli ve kapsamlı yapılması gerektiğini ifade eden Girişken, “Biz Uydu Kent Projelerine karşı değiliz. Kuzey Şehir’de de böyle bir karşı çıkımız olmadı, tarımsal alanları işgal eden bir proje değildi, mülkiyet sorunları yoktu. Kuzey Şehir’de itiraz ettiğimiz tek konu, tarım toprakları üzerinden geçen bağlantı yolunun etrafında oluşabilecek yapılaşma ve verimli alanların risk altına alınması idi. Bir uydu kentlerde yaşayan insanların ihtiyaçlarını şehre gelmeden karşılayabiliyorsanız burası başarılı bir planlamadır. Kuzey Şehir örneğine uydu kentin de dışında bir durumla karşı karşıyayız. Hedeflenen konulara ulaşılırsa, Gaziantep’in üçüncü büyük ilçesi konumuna gelecek. Kuzey Şehir ile ilgili ilçe olacak merkezi birimler planlanmış mı bilmiyoruz. Kuzey Şehir projesinin başarıya ulaşıp ulaşmadığını göremedik. Henüz yolun başında iken buranın bir ilçe olarak planlanması gerektiğini düşünüyorum. Burası OSB’de çalışan insanların yaşayacağı bir yer olarak planlanıyor. Organize Sanayiye giderken, burada kalan insanların günlük ihtiyaçlarını buradan karşılamaları gerekiyor. Daha dikkatli bir planlama yapılmalı.”

“GENEYİK’TE ALT YAPI SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?”

Gaziantep’in güney bölgesinde yapılması planlanan Güney Şehir Projesine değinen Girişken, “Tüm bunlar açıkta beklerken Geneyik Bölgesi’nde Güney Şehir Projesinin orta kesime hitap eden bir alan olarak tasarlanması uygundur ancak zamanlamasını erken buluyorum. Henüz Kuzey Şehir Projesinin dahi ne olacağı belli değil iken Geneyik gibi daha alt yapısı hazır olmayan bir bölgede pahalı bir projeye girmek çok doğru görünmüyor. Gaziantep’in 2011-2012 yıllarındaki nüfus artış hızına erişsek, bunları talep toplanarak yapımına başlanacağını söyleyebilirdik. Ancak Gaziantep’in göç alma hızı ve doğum hızı düşüyor. Gaziantep artık Türkiye ortalamasının altında bir hızla büyümeye, nüfus artışına gerilemiş iken Kuzey Şehir ile birlikte toplam 80 bin konutluk alanlarda 350 bin insanın yaşayacağı alanları planlamak doğru değil. Geneyik’in alt yapı sorunun nasıl çözüleceği belli değil.”

“KERVAN YOLDA DİZİLİR’ MANTIĞIYLA KENT PLANLANMAZ”

Konut projelerinin zamana ve talebe uygun şekilde yapılması gerektiğini savunan Girişken, “Projeler için acele edildiğini düşünüyorum. Öte yandan Bayramlı Mahallesinde Doğu Şehir Projesi var. Bu planların aynı anda yapılması yerine belli bir strateji ile planlanması yapılarak adım adım ilerletilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Şehir planlaması ‘Kervan yolda dizilir’ mantığıyla yapabileceğiniz bir şey değildir. Dikkatle planlanması gerekir. Diğer yandan insanlar konut alma fikrinden giderek uzaklaşıyorlar. Bayramlı Bölgesinde yapılacak planlama ile Gaziantep genelinde 100 bin konutluk bir proje üretilirken, insanlara bu evleri nasıl vereceğinizi iyice düşünmeniz gerekiyor. Kuzey Şehir Projesi biraz daha olgunlaştıktan sonra diğer projeleri hayata geçirilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 A.DUMAN

Gaziantep Ekspres’in Haberi →